top of page
Reprezentačné sústredenie / Diaková / 2.marec 2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominácia

Tréner / Patrik Perun, Richard Makara

Predseda komisie / Lukáš Gabák

Hráči

Martin Kozár, Ján Chalupa, Tomáš Dulava, Marek Hulín, Ján Brutovský, Silvin Galus, Samuel Novák, Branislav Kameniar, Matúš Racík, Jaroslav Ifka, Adam Varga, Rastislav Tabaka, 

Slovenská nohejbalová asociácia zorganizovala reprezentačné sústredenie pre mužský národný tím. Tím sa zišiel na tréningu a príprave na nadchádzajúce majstrovstvá sveta v Budapešti. Na sústredení sa hráči sústredili na zdokonalenie svojich technických zručností a taktických schopností, aby boli najlepšie pripravení na vrchol sezóny.

Sústredenie bolo tiež príležitosťou pre tím budovať silný tímový duch a vzájomnú spoluprácu. Hráči mohli tráviť čas spolu mimo ihriska, aby sa lepšie spoznali a upevnili svoje vzájomné väzby. Takéto sústredenia sú dôležité pre úspech reprezentačného tímu a pomáhajú mužom byť v najlepšej forme pre svoje nadchádzajúce zápasy. Na sústredení boli pozvaný hráči nominovaný klubmi , ktorí sa zúčastnili pozvania a prejavili záujem o účasť. Títo hráči boli vybraní na základe ich výkonov v predchádzajúcej sezóne a odporúčaní ich trénerov. Účastníci sústredenia boli potom vybraní na základe ich schopností a potenciálu a mali možnosť ukázať svoje schopnosti a talent pred trénermi. Na sústredení sa zameriavalo nielen na nohejbalové zručnosti, ale aj na fyzickú kondíciu, taktické schopnosti a mentálnu odolnosť hráčov. Týmto spôsobom kluby mali možnosť identifikovať talentovaných hráčov a posilniť svoje tímy na nadchádzajúcu sezónu.

Sústredenie reprezentácie SR v nohejbale mužov 2024
1. majstrovstvá sveta v jokgu / Južná Kórea / 25.-27.august 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedným z tradičných kórejských športov je loptová hra nazývaná jokgu. Obdivuhodná flexibilita hráčov, neskutočná razancia útokov a rýchlosť a presnosť pri prijímaní lopty je lákadlom pre diváka. Všetky tieto prvky sme mohli vidieť v dňoch 25.-27.8 na prvých majstrovstvách sveta v jokgu v meste Yanggu, v Južnej Kórei, kde vycestovali aj naši Slováci.


Tento šport má v Kórei dlhodobú tradíciu. Podľa prvých záznamov vznikol pred viac než 1 300 rokmi a postupne sa vyvinul na šport, ktorý hrajú muži aj ženy bez rozdielu veku. Štýl hry je podobný futnetu - slovenskému nohejbalu. Na rozdiel od neho je však dotyk s loptou povolený len dvoma časťami tela a to hlavou a nohou, od kolena nižšie. Ihrisko v dĺžke 15 m je rozdelené sieťou vysokou 105 cm na dve rovnaké polovice. Počet hráčov v jednom tíme je nemenný – štyria. Tí sú rozmiestnení po stranách ihriska a každý z nich zastáva určitú pozíciu v obrane alebo útoku. Podľa úrovne sa hrá na dva alebo tri dopady a tri povolené dotyky s loptou. Lopta je
podobná futbalovej, je však o niečo menšia s relatívne nižším odskokom. Pri podaní hráči rotujú rovnako ako vo volejbale.


Prvých majstrovstiev sveta v jokgu sa zúčastnilo 12 krajín vrátane Slovenska. Keďže štýl hry je podobný nohejbalu, slovenská nohejbalová asociácia vyslala do Kórey sedemčlennú výpravu. Šikovnosť a loptová zdatnosť nohejbalistov sa potvrdila vynikajúcim úspechom, ktorý naši chlapci v Ázii dosiahli. Slovenská reprezentácia v zložení Marek Hulín, Igor Hulín, Martin Kozár, Jakub Siladi a Tomáš Dulava, si pod vedením skúseného nohejbalového trénera Patrika Peruna zaslúžene vybojovali tretie miesto. Výpravu doplnila aj Gabriela Viňanská, kapitánka slovenského reprezentačného výberu žien v nohejbale, ktorá cestovala do Kórey ako zástupca výkonného výboru a vedúca delegácie.


Slovenská výprava strávila v Kórei päť dní. „Vo štvrtok v obedných hodinách sme pristáli na letisku v Soule,“ opisuje Gabriela Viňanská. „Tam nás už čakal transfer s kórejsko-slovenskou delegátkou, ktorý nás odviezol do miesta konania šampionátu, mesta Yanggu, vzdialeného asi 3 hodiny cesty. Samotný šampionát prebiehal počas troch dní. Dvanásť tímov bolo rozdelených do 4 skupín. Zápasy v základných skupinách sa odohrali v piatok. V sobotu boli na programe štvrťfinálové stretnutia. Tie sa odohrali klasickým postupovým kľúčom, víťaz jednej skupiny s druhým umiestneným z ďalšej skupiny. V nedeľu ráno sa začalo semifinálovými zápasmi
a poobede vyvrcholil šampionát finále a zápasom o 3.miesto.“


Slováci s týmto športom nemajú veľké skúsenosti, preto sa z úspechu tešia o to viac. Výkon našich chlapcov hodnotí veľmi pozitívne aj tréner reprezentácie, Patrik Perun: „Ja som s našou účasťou veľmi spokojný. Bolo ťažké odhadovať ako by sme sa mohli umiestniť, ale naším cieľom bolo postúpiť zo skupiny a skončiť na 5.-8. mieste. Mali sme sa stretnúť s krajinami s ktorými sme sa doposiaľ nestretli, napr. Laos, Nepál, Thajsko. Vedeli sme, že v týchto krajinách sa hrá určitý druh nohejbalu. V skupine sme mali Rumunsko a Nepál. V obidvoch zápasoch sa nám podarilo zvíťaziť 2:0, aj keď to nebolo jednoduché. Nemali sme veľa natrénované a bojovali sme
s rozmiestnením hráčov na ihrisku a taktikou. Podarilo sa nám ale postúpiť z prvého miesta a vo štvrťfinále sme narazili na Thajsko. Myslím si, že to bol náš najlepší výkon na turnaji. Bolo zaujímavé vidieť porovnanie thajského sepak takraw a európskeho futnetu na pravidlá jokgu.

V semifinále nás čakala Česká republika, ktorá po výbornom výkone zaslúžene vyhrala. My sme sa stretli v zápase o 3.miesto s Irakom. Bol to taktiež náročný zápas. Zo začiatku sme prehrávali, ale podarilo sa nám vyrovnať a dotiahnuť obidva sety do víťazného konca. Za mňa je to vynikajúci úspech, ktorý som nečakal a som maximálne spokojný.


Trénera dopĺňa opäť Gabriela Viňanská: „Toto športové podujatie bolo zorganizované naozaj na vysokej úrovni. Mali sme možnosť spoznať pohostinnosť domácich obyvateľov a pochutnať si na výbornom kórejskom jedle od plodov mora, cez tradičnú ázijskú ryžu až po rôzne druhy mäsa a zeleniny. Samozrejme nechýbalo ani pravé kórejské pikantné kimchi a nápoj sodžu. Dôležitým pre nás však bolo čo najlepšie reprezentovať Slovensko a zároveň nadviazať kontakty a spoluprácu s ostatnými krajinami, ktorú by bolo možné preniesť aj do nohejbalu. Osobne som bola milo prekvapená množstvom ľudí, ktorí sa v Kórei venujú tomuto športu. V sobotu prebiehal na vonkajšej športovej ploche turnaj seniorov a žien na neuveriteľných jedenástich ihriskách. Kórejské družstvo žien nám potvrdilo svoju účasť na blížiacich sa MS v nohejbale žien v dňoch 27- 29.10 vo Švajčiarsku, z čoho sa veľmi tešíme.“


Jokgu sa hrá prevažne v Kórei. Cieľom kórejskej jokgu asociácie je rozšíriť tento šport aj do iných krajín, kde by si získal popularitu. Na Slovensku má svoje stále miesto nohejbal, ktorý má v porovnaní s jokgu síce len storočnú tradíciu, ale je obľúbeným športom či už na rekreačnej alebo súťažnej úrovni. Slovenská nohejbalová asociácia sa nechystá nahradiť nohejbal s jokgu, verí ale, že účasť na takýchto dôležitých medzinárodných podujatiach napomôže obidvom športom a zvýši ich atraktivitu, ktorú si bezpochyby zaslúžia.

Prvé majstrovstvá sveta v jokgu / Slovensko na 3. mieste
1. majstrovstvá sveta v jokgu / Južná Kórea / 25.-27.august 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominácia

Tréner / Patrik Perun

Slovensko 

Martin Kozár, Tomáš Dulava, Jakub Siladi, Igor Hulín, Marek Hulín

Výsledky

Slovensko  / Základná skupina B 

Slovensko - Nepál  / 2:0 / 15:10, 15:12

Slovensko - Rumunsko  / 2:0 / 19:17, 15:8

Štvrťfinále

Slovensko - Thajsko  / 2:0 / 15:10, 15:4

Semifinále

Slovensko - Česko / 0:2 / 3:15, 7:15

O 3. miesto

Slovensko  - Irak  / 2:0 / 15:11, 15:8

Finále

J. Kórea  - Česko  / 2:0 / 15:8, 15:11

Zhodnotenie trénera

https://www.facebook.com/reel/1450928302140420

Pozvánka na JOKGU WORLD CHAMPIONSHIPS 2023

Prvé majstrovstvá sveta v jokgu, slovensko získalo brondzové medaile
Valach open 2023 CZ / 8. jún 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominácia

Tréner / Patrik Perun

Slovensko A

Silvin Galus, Matúš Racík, Matej Prachár, Martin Kozár

Slovensko B

Ján Brutovský, Jakub Siladi, Marek Hulín, Rastislav Tabaka

Výsledky

Slovensko A / Základná skupina A

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín 1  / 1:1 / 4:10, 10:5

Slovensko A - Čelako-Modřice  / 2:0 / 10:4, 10:4

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín Sever  / 1:1 / 10:8, 9:10

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín Retro  / 2:0 / 10:8, 10:3

Slovensko A - Tengo Salonta  / 2:0 / 10:7, 10:4

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín 1  / 1:1 / 4:10, 10:5

Slovensko A s 10 bodmi so skóre 10:2 postúpilo z prvého miesta v skupine A

Štvrťfinále

Slovensko A - Sokol Výškovice  / 2:0 / 10:7, 10:5

Semifinále

Slovensko A - Start Praha  / 0:2 / 6:10, 8:10

O 3. miesto

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín 1  / 1:2 / 10:8, 7:10, 6:10

 

Slovensko 1 / Základná skupina B

Slovensko 1 - Start Praha  / 1:1 / 10:7, 8:10

Slovensko 1 - NK AUSTIN Vsetín Junioři  / 1:1 / 5:10, 10:6

Slovensko 1 - NK AUSTIN Vsetín A  / 1:1 / 7:10, 10:6

Slovensko 1 - Sokol Výškovice  / 2:0 / 10:8, 10:8

Slovensko 1 - Blokers Lodž  / 2:0 / 10:3, 10:3

Slovensko 1 - Juniori Slovensko  / 2:0 / 10:5, 10:5

Slovensko 1 s 9 bodmi so skóre 9:3 postúpilo z prvého miesta v skupine B

Štvrťfinále

Slovensko A - Čelako-Modřice  / 1:2 / 8:10, 10:7, 9:10

Valach open je tradičný nohejbalový turnaj organizovaný v meste Vsetín za účasti družstiev z Poľska, Maďarska, Rumunska, Slovenska, Česka. Tento ročník sa hral v kategórií rekreačných a výkonnostných za účasti slovenskej reprezentácie žien, juniorov a mužov, ako aj družstiev z viacerých slovenských klubov. Za účasti 36 družstiev sa dohromady odohralo presne 100 zápasov.

Slovenská nohejbalová reprezentácia Valach open 2023
bottom of page