top of page
1. majstrovstvá sveta v jokgu / Južná Kórea / 25.-27.august 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedným z tradičných kórejských športov je loptová hra nazývaná jokgu. Obdivuhodná flexibilita hráčov, neskutočná razancia útokov a rýchlosť a presnosť pri prijímaní lopty je lákadlom pre diváka. Všetky tieto prvky sme mohli vidieť v dňoch 25.-27.8 na prvých majstrovstvách sveta v jokgu v meste Yanggu, v Južnej Kórei, kde vycestovali aj naši Slováci.


Tento šport má v Kórei dlhodobú tradíciu. Podľa prvých záznamov vznikol pred viac než 1 300 rokmi a postupne sa vyvinul na šport, ktorý hrajú muži aj ženy bez rozdielu veku. Štýl hry je podobný futnetu - slovenskému nohejbalu. Na rozdiel od neho je však dotyk s loptou povolený len dvoma časťami tela a to hlavou a nohou, od kolena nižšie. Ihrisko v dĺžke 15 m je rozdelené sieťou vysokou 105 cm na dve rovnaké polovice. Počet hráčov v jednom tíme je nemenný – štyria. Tí sú rozmiestnení po stranách ihriska a každý z nich zastáva určitú pozíciu v obrane alebo útoku. Podľa úrovne sa hrá na dva alebo tri dopady a tri povolené dotyky s loptou. Lopta je
podobná futbalovej, je však o niečo menšia s relatívne nižším odskokom. Pri podaní hráči rotujú rovnako ako vo volejbale.


Prvých majstrovstiev sveta v jokgu sa zúčastnilo 12 krajín vrátane Slovenska. Keďže štýl hry je podobný nohejbalu, slovenská nohejbalová asociácia vyslala do Kórey sedemčlennú výpravu. Šikovnosť a loptová zdatnosť nohejbalistov sa potvrdila vynikajúcim úspechom, ktorý naši chlapci v Ázii dosiahli. Slovenská reprezentácia v zložení Marek Hulín, Igor Hulín, Martin Kozár, Jakub Siladi a Tomáš Dulava, si pod vedením skúseného nohejbalového trénera Patrika Peruna zaslúžene vybojovali tretie miesto. Výpravu doplnila aj Gabriela Viňanská, kapitánka slovenského reprezentačného výberu žien v nohejbale, ktorá cestovala do Kórey ako zástupca výkonného výboru a vedúca delegácie.


Slovenská výprava strávila v Kórei päť dní. „Vo štvrtok v obedných hodinách sme pristáli na letisku v Soule,“ opisuje Gabriela Viňanská. „Tam nás už čakal transfer s kórejsko-slovenskou delegátkou, ktorý nás odviezol do miesta konania šampionátu, mesta Yanggu, vzdialeného asi 3 hodiny cesty. Samotný šampionát prebiehal počas troch dní. Dvanásť tímov bolo rozdelených do 4 skupín. Zápasy v základných skupinách sa odohrali v piatok. V sobotu boli na programe štvrťfinálové stretnutia. Tie sa odohrali klasickým postupovým kľúčom, víťaz jednej skupiny s druhým umiestneným z ďalšej skupiny. V nedeľu ráno sa začalo semifinálovými zápasmi
a poobede vyvrcholil šampionát finále a zápasom o 3.miesto.“


Slováci s týmto športom nemajú veľké skúsenosti, preto sa z úspechu tešia o to viac. Výkon našich chlapcov hodnotí veľmi pozitívne aj tréner reprezentácie, Patrik Perun: „Ja som s našou účasťou veľmi spokojný. Bolo ťažké odhadovať ako by sme sa mohli umiestniť, ale naším cieľom bolo postúpiť zo skupiny a skončiť na 5.-8. mieste. Mali sme sa stretnúť s krajinami s ktorými sme sa doposiaľ nestretli, napr. Laos, Nepál, Thajsko. Vedeli sme, že v týchto krajinách sa hrá určitý druh nohejbalu. V skupine sme mali Rumunsko a Nepál. V obidvoch zápasoch sa nám podarilo zvíťaziť 2:0, aj keď to nebolo jednoduché. Nemali sme veľa natrénované a bojovali sme
s rozmiestnením hráčov na ihrisku a taktikou. Podarilo sa nám ale postúpiť z prvého miesta a vo štvrťfinále sme narazili na Thajsko. Myslím si, že to bol náš najlepší výkon na turnaji. Bolo zaujímavé vidieť porovnanie thajského sepak takraw a európskeho futnetu na pravidlá jokgu.

V semifinále nás čakala Česká republika, ktorá po výbornom výkone zaslúžene vyhrala. My sme sa stretli v zápase o 3.miesto s Irakom. Bol to taktiež náročný zápas. Zo začiatku sme prehrávali, ale podarilo sa nám vyrovnať a dotiahnuť obidva sety do víťazného konca. Za mňa je to vynikajúci úspech, ktorý som nečakal a som maximálne spokojný.


Trénera dopĺňa opäť Gabriela Viňanská: „Toto športové podujatie bolo zorganizované naozaj na vysokej úrovni. Mali sme možnosť spoznať pohostinnosť domácich obyvateľov a pochutnať si na výbornom kórejskom jedle od plodov mora, cez tradičnú ázijskú ryžu až po rôzne druhy mäsa a zeleniny. Samozrejme nechýbalo ani pravé kórejské pikantné kimchi a nápoj sodžu. Dôležitým pre nás však bolo čo najlepšie reprezentovať Slovensko a zároveň nadviazať kontakty a spoluprácu s ostatnými krajinami, ktorú by bolo možné preniesť aj do nohejbalu. Osobne som bola milo prekvapená množstvom ľudí, ktorí sa v Kórei venujú tomuto športu. V sobotu prebiehal na vonkajšej športovej ploche turnaj seniorov a žien na neuveriteľných jedenástich ihriskách. Kórejské družstvo žien nám potvrdilo svoju účasť na blížiacich sa MS v nohejbale žien v dňoch 27- 29.10 vo Švajčiarsku, z čoho sa veľmi tešíme.“


Jokgu sa hrá prevažne v Kórei. Cieľom kórejskej jokgu asociácie je rozšíriť tento šport aj do iných krajín, kde by si získal popularitu. Na Slovensku má svoje stále miesto nohejbal, ktorý má v porovnaní s jokgu síce len storočnú tradíciu, ale je obľúbeným športom či už na rekreačnej alebo súťažnej úrovni. Slovenská nohejbalová asociácia sa nechystá nahradiť nohejbal s jokgu, verí ale, že účasť na takýchto dôležitých medzinárodných podujatiach napomôže obidvom športom a zvýši ich atraktivitu, ktorú si bezpochyby zaslúžia.

Prvé majstrovstvá sveta v jokgu / Slovensko na 3. mieste
1. majstrovstvá sveta v jokgu / Južná Kórea / 25.-27.august 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominácia

Tréner / Patrik Perun

Slovensko 

Martin Kozár, Tomáš Dulava, Jakub Siladi, Igor Hulín, Marek Hulín

Výsledky

Slovensko  / Základná skupina B 

Slovensko - Nepál  / 2:0 / 15:10, 15:12

Slovensko - Rumunsko  / 2:0 / 19:17, 15:8

Štvrťfinále

Slovensko - Thajsko  / 2:0 / 15:10, 15:4

Semifinále

Slovensko - Česko / 0:2 / 3:15, 7:15

O 3. miesto

Slovensko  - Irak  / 2:0 / 15:11, 15:8

Finále

J. Kórea  - Česko  / 2:0 / 15:8, 15:11

Zhodnotenie trénera

https://www.facebook.com/reel/1450928302140420

Prvé majstrovstvá sveta v jokgu, slovensko získalo brondzové medaile
Valach open 2023 CZ / 8. jún 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominácia

Tréner / Patrik Perun

Slovensko A

Silvin Galus, Matúš Racík, Matej Prachár, Martin Kozár

Slovensko B

Ján Brutovský, Jakub Siladi, Marek Hulín, Rastislav Tabaka

Výsledky

Slovensko A / Základná skupina A

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín 1  / 1:1 / 4:10, 10:5

Slovensko A - Čelako-Modřice  / 2:0 / 10:4, 10:4

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín Sever  / 1:1 / 10:8, 9:10

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín Retro  / 2:0 / 10:8, 10:3

Slovensko A - Tengo Salonta  / 2:0 / 10:7, 10:4

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín 1  / 1:1 / 4:10, 10:5

Slovensko A s 10 bodmi so skóre 10:2 postúpilo z prvého miesta v skupine A

Štvrťfinále

Slovensko A - Sokol Výškovice  / 2:0 / 10:7, 10:5

Semifinále

Slovensko A - Start Praha  / 0:2 / 6:10, 8:10

O 3. miesto

Slovensko A - NK AUSTIN Vsetín 1  / 1:2 / 10:8, 7:10, 6:10

 

Slovensko 1 / Základná skupina B

Slovensko 1 - Start Praha  / 1:1 / 10:7, 8:10

Slovensko 1 - NK AUSTIN Vsetín Junioři  / 1:1 / 5:10, 10:6

Slovensko 1 - NK AUSTIN Vsetín A  / 1:1 / 7:10, 10:6

Slovensko 1 - Sokol Výškovice  / 2:0 / 10:8, 10:8

Slovensko 1 - Blokers Lodž  / 2:0 / 10:3, 10:3

Slovensko 1 - Juniori Slovensko  / 2:0 / 10:5, 10:5

Slovensko 1 s 9 bodmi so skóre 9:3 postúpilo z prvého miesta v skupine B

Štvrťfinále

Slovensko A - Čelako-Modřice  / 1:2 / 8:10, 10:7, 9:10

Valach open je tradičný nohejbalový turnaj organizovaný v meste Vsetín za účasti družstiev z Poľska, Maďarska, Rumunska, Slovenska, Česka. Tento ročník sa hral v kategórií rekreačných a výkonnostných za účasti slovenskej reprezentácie žien, juniorov a mužov, ako aj družstiev z viacerých slovenských klubov. Za účasti 36 družstiev sa dohromady odohralo presne 100 zápasov.

Slovenská nohejbalová reprezentácia Valach open 2023
bottom of page