top of page

Honza Chalupa v slovenskej reprezentácii

Aktualizováno: 26. 5.

Na prvých sústredeniach mužskej reprezentácie sa medzi našimi hráčmi objavil aj český nohejbalista Jan Chalupa. Ako sme už prezradili na sociálnej sieti, Honza sa oficiálne stal novou posilou slovenského družstva. Rozhodli sme sa mu preto položiť pár otázok, na ktoré nám veľmi ochotne odpovedal.


Honza, ako si sa vlastne dostal k nohejbalu a ako dlho ho už hrávaš?

K nohejbalu jsem se dostal přes svého otce, který hrával dříve extraligu. Nicméně já jsem začínal s fotbalem a postupně ještě i házenou, ale občas jsem s taťkou kopal i nohejbal. Pořádně jsem začal až v 15 letech, kdy jsem naplno začal hrát pouze nohejbal.


Doba sa zmenila a s ňou určite aj šport. Máš pocit, že bol nohejbal iný, keď si začínal?

Přijde mi že ano, tento sport se stává více silový, stejně jako například volejbal. Nyní se hraje hlavně na to, aby míč soupeře přeskočil. Když jsem začínal uměl skákaný klepák pouze můj spoluhráč Zdeněk Musil, nyní ho umí hodně hráčů.


V ktorom klube momentálne pôsobíš?

Aktuálně působím na hostování v pražském klubu SK Start Praha. Jinak jsem kmenovým hráčem Vsetína.


Ako vyzerá tvoja športová príprava a ako sa udržiavaš vo forme?

Samozřejmě nejde pouze hrát nohejbal, proto zařazuji i jiné sporty jako například badminton, squash pro fyzickou přípravu a udržení. Snažím se chodit i na skupinové cvičení, teď jsem si nejvíce oblíbil heat (high energy aerobic training).


A čo tak nejaká joga alebo pilates?

V mládí jsme s fotbalovým týmem měli atletiku a gymnastiku, tenkrát jako malí kluci jsme to brali jako srandu, ale je možné že mi to v mé kariéře velmi pomohlo. Několikrát jsem navštívil i bikram jógu (jóga ve 42 °C), na protahování to bylo skvělé, ale vydržet se to moc nedalo.


Aké sú tvoje úspechy, na ktoré si najviac hrdý?

Jsem juniorský mistr světa i Evropy ve dojicích i trojicích, ale daleko výše si cením vítězství v české extralize, kde jsme se Vsetínem dvakrát za sebou získali titul v roce 2017 a 2018. Dále mám i republikový titul v singlu a dvojicích.


Akú disciplínu máš najradšej a prečo?

Vždy jsem měl nejraději trojice, protože jsem nejvíc na útoku. Ve dvojicích podávají soupeři většinou mého spoluhráče, tak ty mám rád o trochu méně. Ale i singl mám rád, hlavně poslední rok, co se mi v něm i více daří a více ho hraju v extralize.


Niektorých možno zarazila informácia o tvojom "prestupe" do slovenskej reprezentácie. Môžeš nám o tom povedať viac? Prečo si sa tak rozhodol urobiť?

Bohužel přes své úspěchy jsem nikdy nebyl zařazený ani do širší nominace pro českou reprezentaci. Hlavně díky Patrikovi Perunovi, se kterým se znám právě z tuitulových let ve Vsetíně, kde byl naším trenérem, jsem začal uvažovat o možnosti reprezentovat Slovensko. Po důkladném rozmýšlení a rozhovorech i s panem Kováčem, jsem se rozhodl do toho jít pokusit se získat občanství a dostat se na mistroství světa a pomoci získat co nejlepší umístění. Bez Patrika Peruna by se tohle nikdy nepovedlo, za což mu patří velký dík.


Aké sú tvoje ciele na tento rok?

Mým cílem je reprezentovat Slovensko na letošním mistroství světa. Určitě tomu chci obětovat velkou část svého času, aby byl člověk v co nejlepší formě. Mimo to se pokusíme se Startem Praha dostat co nejdále v play off v české extralize.


Hovorí sa, že my Slováci a Česi máme k sebe veľmi blízko. Vidíš alebo si videl predsa len nejaké rozdiely, ktoré ťa pri spoluhráčoch Slovákoch prekvapili? Herné, osobnostné, tímové alebo iné?

Úplně velké rozdíly nejsou. Vždy záleží na jednotlivcích. Trochu jsem se obával, jak budu přijat na Slovensku, ale kluci mě přijali skvěle a nebyl zde vůbec žádný problém, za což jsem jim velmi vděčný.


Tri najväčšie nohejbalové legendy podľa teba?

Určitě musím zmínit Vildu Ungermanna st., který je můj nynější spoluhráč. Stále ve skvělé kondici, i když mu bude tento tok již 50 let. Památné jsou MS v Prostějově v roce 2000 a 2004, kde jsou za mě sestavy Česka i Slovenska již legendami. Ze Slovenska hlavně Patrik Perun, ke kterému mám nejblíže a hodně jsme se skamarádili.


Počuli sme, že máš malého syna. Je tvojím cieľom mať z neho budúceho nohejbalistu? Alebo aspoň športovca?

Sportovce bych chtěl mít určitě, už teď ve 20 měsících kope do balonu velmi slušně. Primárně to budou jiné sporty, které rozvíjejí celou pohybovou aparaturu, jako je fotbal, případně i tenis. Bude záležet i co ho bude bavit. Nohejbal budeme samozřejmě také zkoušet, protože ho uvidí u mě. Pokud by se rozhodl pro nohejbal nakonec budu samozřejmě rád a podporovat ho.


Tvoje obľúbené jedlo? Kachna se zelím a bramborovým knedlíkem od babičky.

Obľúbený film? Matrix, Temný rytíř, Pán prstenů.

Obľúbená aktivita (okrem nohejbalu)? Velká aktivita je teď syn, badminton, když je chvilka rád zapnu i PS5.

Obľúbená dovolenková destinácia? Jižní Francie (Provence)


Ďakujeme ti veľmi pekne za rozhovor a prajeme veľa úspechov na ihrisku aj mimo neho. :)


31 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page